A szerz nmagrl
sudory 2005.06.11. 19:07
Sokszor megkrdik tlem — bartok s ppen hogy csak ismersk egyarnt — mikppen lehetsges, hogy a ,,komoly” tudomny mvelse mellett tudomnyos-fantasztikus elbeszlseket rok. Olyan krds ez, amelyre nem is olyan knny vlaszolni. S ha meg is ksrlem, elszr felttlenl nhny letrajzi adattal kell kezdenem.
1939-ben szlettem. Szilvsszentmrtonban, egy kis Somogy megyei falucskban. ltalnos s kzpiskolimat Kaposvron vgeztem, ez utbbiakat a Cukor- s desipari Technikumban, majd 1962-ben diplomt szereztem az ELTE Blcsszettudomnyi Karn. Jelenleg az MTA Altajisztikai Kutatcsoportjnak fmunkatrsa vagyok, c. docens, 1967 ta a nyelvtudomnyok kandidtusa.
Els irodalmi prblkozsaim mg Kaposvrhoz fzdnek, ahol a helyi jsgban, a Somogyi Nplapban jelent meg nhny novellm. S itt, Kaposvron kerlt kezembe az a knyv is, amely risi hatst gyakorolt rm, s rszben meg is hatrozta jvend sorsomat. Ez a knyv letem els tudomnyos-fantasztikus olvasmnya volt: J. Hilton feledhetetlen munkja, a Kk hold vlgye.
A Kk hold vlgye azonban nem csak fantasztikumval hatott rm, s n nem is gy tekintettem, mint tudomnyos-fantasztikus regnyt. gy olvastam. mint a valsg kicsit szrreliss mstott kpt, hiszen Tibet valban ott van ma is, ahol a Kk hold vlgyben, s az risi hegycscsok ma is rzik az ismeretlen orszg minden titkt. S gy reztem, hogy az irracionlist, a titkokat, csak a racionlis segtsgvel lehet megkzelteni, s a fantasztikumrl val lmodozs helyett elssorban azt kell elrnem, ami Kaposvron is elrhet ahhoz, hogy meghdthassam Tibetet.
1957-ben felvettek a blcsszkarra, magyar-trtnelem szakra. S br vrzett a szvem, hiszen mindkt trgyat szintn szerettem, mgis, nhny hnap utn bekopogtattam az egyetemi Bels-zsiai Tanszk ajtajn. Szerencsmre ppen benn tartzkodott Ligeti Lajos professzor, Tibet s Monglia mig is legkitnbb ismerje, s az a megtiszteltets rt, hogy beinvitlt a hallgatk s a tanrsegdek ltal egyarnt babons tisztelettel vezett dolgozszobjba. Leltetett egy risi karosszkbe, s mint lnyos apa a hirtelen felbukkant vlegnyjelltet, tvirl hegyire kifaggatott, hogy vajon komolyak-e a szndkaim, van-e bennem annyi kitarts, hogy sikerrel birkzhassam meg Bels-zsia titkaival. Amikor aztn feltette a krdst, hogy mi volt az az impulzus, amely Bels-zsia megismersre sztklt, s n rtatlanul bevallottam, hogy a Kk hold vlgye, nem szlt semmit, csak nagyot nyelt. Vgl kezet nyjtott, s csak ennyit mondott: ,,Szvesen ltom legkzelebbi rimon.” Ekkor mr tudtam, hogy csatt nyertem.
Kifel menet aztn, mieltt becsuktam volna az ajtt, mg hallottam, amikor az elszobban csorg tanrsegdekhez fordul, s elgedetten drmgi: ,,Kicsit hlye mg, de majd kinvi!”
Azta valban sok mindent kinttem, de a Kk hold vlgyt nem tudtam feledni soha.
Ezutn a tanuls gyakran rideg s szraz vei kvetkeztek. s amikor mr-mr gy reztem, hogy belefulladok a tibeti s a mongol genitvuszok s datvuszok mocsarba, lehunytam a szemem, hogy felvillanhassanak elttem a Kk hold vlgynek fehr sapks hegycscsai, s jult ervel forgathassam a nyelvtanknyveket, pergessem a tbb szz ves tibeti flinsok lapjait.
Aztn lassan kibontakozott elttem egy csodlatos vilg: Kelet vilga, ahol a fantasztikus gy l a relis mellett, mint kt ikergyerek egy csaldban, s a racionlist gy kveti az irracionlis, mint embert az rnyka. S ksbb, amikor htamon magnetofonnal rttam Monglia ttalan tjait, jszakztam a Gbi-sivatagban, vagy dltem tbortz mell a mongol Altaj hfedte cscsainak szomszdsgban, s mellettem reg, szinte idtlenn rncoldott arc psztorok mesltk si folklrjukat, gy reztem, hogy a Kk hold vlgybe jutottam, s ami itt trtnik velem, nem valsg, csak lom vagy ppen a fantzia szlemnye. S akkor, ppen ott, a sivatag homokjn vagy egy ezstsen fnyl t partjn dbbentem r, hogy minden lvezet csak feleannyit r, ha nem oszthatom meg msokkal. Hogy br nekem hallatlan rmet okoz egy-egy sziklafelirat megfejtse, blcs beszlgets egy-egy vrs palst buddhista szerzetessel, nem lehet teljes az rmm, ha nem irhatok rluk, ha nem rezhetem, hogy rsaim nyomn msokat is megejt Kelet varzsa.
Ezrt kezdtem el rni. Elbb szakmai jelleg npszerst knyveket, majd ifjsgi regnyeket. S ekkor ismt elkapott az. rsvgy, amelyet oly hossz idn t elfojtottam magamban.
Ezekben az vekben szakknyveken kvl szinte nem is olvastam. mst, mint tudomnyos-fantasztikus irodalmat. Elbb klfldi tjaim sorn szedtem ssze rengeteget, ksbb pedig a szerencsre megindult Galaktika biztostotta rendszeres szellemi csemegmet, De ekkor mg nem gondoltam arra, hogy magam is tudomnyos-fantasztikus rsokat produkljak.
Pedig gondolhattam volna. Gondolhattam volna, hogy aki egyszer betrt a Kk hold vlgybe, soha nem szabadul a varzsa all. Elbb vagy utbb, de magnak is cselekv rszesv kell lennie mindannak, ami a Kk hold vlgyben trtnik.
Hiszem s vallom, hogy semmilyen tudsnak nincs joga elefntcsonttoronyba zrkzni, semmifle tudomny nem adhat felmentst az all, hogy a tuds is kivegye rszt annak a trsadalomnak a szptsbl, amelyben l. Aki csak a tudomnynak l, s nem trdik a krltte zajl lettel, megstheti a tudomnyt. A tudomny clja nem lehet ms, mint az let, s nem maga a tudomny.
gy aztn egyre jobban szorongatott a knyszer, hogy rjak mindarrl, amirl rnom kellett: letrl s hallrl, szerelemrl s kibrndulsrl, korunk nagy krdseirl: a bkrl s a hborrl, demokrcirl s diktatrrl, egyszval mindarrl, ami engem s kortrsaimat foglalkoztat.
Tudomnyos-fantasztikus elbeszlseimet egyetlen cl rdekben rom. Taln kiss kzhelynek tnik, de szeretnk a magam mdjn hozzjrulni ahhoz, hogy kicsit jobb s emberibb legyen az a vilg, amelyben lnk, s amelyet majd fiainkra s unokinkra hagyunk.
Az n hseim is nha rhajsok, akik messzi csillagokrl rkeztek a Fldre, hogy igazsgot tegyenek, vagy beavatkozzanak az emberek sorsba, de k is elssorban az embert s nem a technikt kpviselik. Az n novellimban nem jtszanak jelents szerepet titokzatos gpek, szintetiztorok, s ha vannak is ilyenek, csak dszletek, amelyek kztt nagyon is fldi tulajdonsgokkal megldott vagy megtkozott hsk mozognak.
Taln Kelet hatsa az is, hogy rendkvli mdon vonzdom a mitolgihoz. Szeretek eljtszani azzal a gondolattal, hogy mi lett volna, ha... Ha Hraklsz tallkozik egy rhajssal, aki... s gy tovbb.
Hseim eljutnak a jvbe is, mirt is ne jutnnak el, hiszen a tudomnyos-fantasztikus irodalomban sok minden lehetsges. De ott is, brmennyire el is tvolodjanak tlnk idben s trben, emberi-fldi problmkkal viaskodnak, mert hiszen neknk elssorban ezeket kell megoldanunk. A tvoli jv embere majd megoldja a magt. Ha ugyan lesz mg ember a tvoli jvben.
n azrt rom, amit rok, hogy legyen.
Lrincz L. Lszl (A Nagy Kupola szgyene, 1982)
|