Megkrdeztk... Lrincz L. Lszlt
sudory 2005.06.11. 19:09
— Egyik knyved utszavban lertad, hogy 1939-ben szlettl Szilvsszentmrtonban, egy kis Somogy megyei falucskban. Mit jelentett szmodra ez az indttats?
— Sokat. Apai rszrl paraszt volt minden felmenm. Anyai nagyapm viszont reformtus lelksz volt Somogyban. Maga rta a prdikciit, jeleneteket dramatizlt a Biblibl. Ez a csaldi hagyomny oltott be az irodalom, az rs, olvass szeretetvel. Paraszti seimtl is rkltem valami fontosat, ami kincset r az r ember szmra: a szvssgot s kitartst, a munknak egy-fajta alzatos fegyelmt. Szinte gyerekkorban jelentek megy els novellim a Somogyi Nplapban.
— Szemly szerint mi inspirlt az rsra?
— Korn beleszerettem Kelet misztikumba. Mindent elolvastam, de igazn a kaland, az utazs izgatott. Karl May knyveit lapozgatva — elssorban azokat, melyek keleti tmjak voltak — fogant meg bennem a vgy, hogy tler, kalandmesl legyek. gy gondoltam el az letemet, hogy sokat utazom majd, izgalmas dolgok trtnnek velem, amiket aztn megrhatok.
— Ehhez kpest, a Cukor- s desipari Technikum, ahol tovbb tanultl, nem jelentett elkanyarodst?
— Abban az idben az ember nem ott tanult tovbb, ahov a vgyai vittk, hanem ahov felvettk. De nem panaszkodom, j volt az a nhny v is. Klnsen a nyri gyakorlatok, amiket az orszg klnbz csokoldgyraiban tltttnk el. Sikerlt bejutnom a blcsszkarra is, hla lojlis felvteliztetimnek, akik tudomsul vettk, hogy egy vagy kt trtnelem rn nem tanulhattam annyit, mint a gimnazistk a heti hrom rjukkal. Amit tudtam, azt viszont megfelel szinten produkltam. Felvettek magyar-trtnelem szakra, de az els adand alkalommal bekopogtam a Bels-zsiai Tanszk ajtajn, ahol Ligeti Lajos professzor befogadott. A magyart gy mongol szakra cserltem.
— s mi lett az rssal?
— Az egyetem alatt semmit nem rtam. De ez rthet. Rengeteg volt a behoznivalm. n az egyetemen hallottam elszr grg trtnelemrl, korrl. Szinte csak tanultam egsz nap. Szakmt s nyelveket. Elssorban mongolt s oroszt, de msodvtl jtt a latin, a nmet s a tbbi. Gondolni sem tudtam rsra.
— Nem hinyzott?
— Nem. Eldntttem, hogy tuds leszek. Az Etvs kollgiumban hatrozottan elvltak egymstl a tudsok s az rk. Aki tudomnyos plyra kszlt, annak nem volt ideje rszt venni az irodalmi letben. Ahogy mondtam, n feladtam az irodalmat. Tudomnyos segdmunkatrsi llst kaptam, ledoktorltam, ismertterjeszt s tudomnyos cikkeket rtam.
— Mi trtett vissza az irodalomhoz?
— Mondhatnm, egy vletlen. A felesgem egy vre Indiba ment. Nyr volt, meleg, s n nagyon untam az egyedlltet. Tudomnyos munkimmal pp elkszltem, elhatroztam ht, hogy csupn a magam szrakoztatsra rok egy szakmai tmmba vg ifjsgi regnyt Dzsingisz knrl. gy kszlt el A Slyom kinyjtja karmait cm knyv. Kiadi berkekben val jratlansgom kvetkeztben a Gondolat Kiadhoz adtam be, ahonnan annak rendje szerint eltancsoltak vele, de tstnt szerzdtek velem egy Dzsingisz knrl szl kismonogrfira. Ksbb az is megjelent. A regnyt viszont elvittem a Mra Kiadhoz, ahol ezzel kezddtt ri plym.
— Melyik volt az els sikeres knyved?
— Az els igazi siker a sci-fihez fzdik. A Kozmosz Fantasztikus Knyvek sorozatban jelent meg A Nagy Kupola szgyene. Hatvanezer pldnyban fogyott el. A msik jelents siker az els Leslie L. Lawrence nven 1983-ban kiadott krimim, a Sindzse szeme. Ez mr szzezer pldny volt.
— Ezek az els nagy sikerek. Knyveid kztt van-e kedvenced? Vagy amelyiket klnsen szereted?
— Igen. A Hossz szafri s a Fld alatti piramis. Ezek nagyon kzel llnak hozzm.
— Hrom nv — dr. Lrincz Lszl, Lrincz L. Lszl, s Leslie L. Lawrence — hrom ember vagy egy ember hrom arca?
— A dr. Lrincz Lszl termszetesen a tuds. Ezt a nevet az irodalomban nem tarthattam meg, mert volt mr egy ilyen nev r. Ezrt kerlt a nevembe az L. A Leslie L. Lawrence pedig egyfle vagy egytpus knyvet jell, a kalandkrimit. Azt szeretnm, hogy az olvas mr a nevet ltva tudja, mit vrhat. Ha esetleg nem szereti a sci-fijeimet, ne rezze becsapva magt. Persze fordtva is.
— Tudomnyos ismeretterjeszt, ifjsgi regny, sci-fi, krimi ms-ms mfajok. Miknt frnek meg benned?
— Nagyon jl. Az ifjsgi regnynek nincs presztzse. Se anyagi, se erklcsi. Kis pldnyszm, kis siker. A sci-fi s a krimi esetben kt lmnye van az embernek. Az egyik, hogy tmegek olvassk. Megrom s tudom, hogy nem marad vekig a polcokon vagy egy raktr mlyn olvasatlanul. Szmtalan visszajelzst kap az ember. A msik, hogy anyagilag is mltnyoljk a munkdat.
— Sok vita van a sci-fi krl. Szmtalan ember, szmtalan nzet csap ssze. Nha az az ember rzse, mintha nem is akarnk megrteni egymst. Mindenki mondja a magt. Neked mit jelent a tudomnyos-fantasztikus irodalom?
— Elssorban irodalmat. Meg kell mondanom, hogy n nem kedvelem az gynevezett technikai sci-fit. Nem is rtek hozz. Szmomra a sci-fi egy forma, egyfajta brzolsi md. n igazn gy tudom lerni a vilgot, amelyben lek. Azt mondhatnm, trsadalmi regnyeket rok sci-fi formban, sci-fi dszletben. Engem mindig is a trsadalmi krdsek rdekeltek, az emberi kapcsolatok, viszonyok. s mg valami. n szeretem a rejtlyt, a kalandot, az izgalmat. Nem rzem egyetlen knyvem szgyenfoltjnak se, ha sikerl szrakoztatv formlnom. Vgl is a clom szrakoztatni magam s msokat, s taln nha sikerl nmi ismeretet is belelopnom a mesbe.
— Kiket olvasol, kiket szeretsz a sci-fi irodalombl?
— Nagyjbl mindent elolvasok, ami megjelenik magyarul. Szeretni Clarke-ot szeretem legjobban, a magyarok kzl pedig Zsoldos Pter regnyeit.
— Mindekzben hogy rzi magt a tuds, mivel foglalkozik dr. Lrincz Lszl?
— Mongol kltszettel foglalkozom, npkltszettel, hsi, vitzi nekekkel, meskkel. Megcsinltam a mongol mesk katalgust. Ezenkvl cikkeket rok, publiklok klfldi s hazai tudomnyos szakfolyiratokban. vente legalbb egyszer elutazom valamelyik keleti orszgba. Legutbb Vietnamban voltam, ahol a vietnami tatrjrs trtnett kutattam. Nemsokra az Akadmiai Kiad 4D sorozatban megjelenik Dmonok s varzslk Tibetben cm ismeretterjeszt knyvem.
— Minek vallod ht magad, melyik arcoddal azonosulsz legszvesebben, a tudsval, a sci-fi rval vagy a krimirval?
— Erre van egy komolytalan vlaszom. Az ikrek jegyben szlettem. A horoszkp szerint az ikrek tbbfle dolgot is tudnak csinlni bels konfliktus nlkl. No de komolyra fordtva a szt: n nem szeretek unatkozni, ellenben, mint emltettem mr, szeretek rejtlyeket megoldani. Ezt teszi a tuds is. Tall egy sziklafeliratot Mongliban, s szeretn megfejteni. Nehezen olvashat, hinyosak az ismereteink a mltrl, mgis meg kell fejteni a rejtlyt. Ez izgalmas dolog. Ugyanez van a krimiben, a sci-fiben. A krnyez vilg rejtlyei. A tuds nekivg a maga egzakt, tudomnyos mdszereivel, keresi a megoldst. m egyszer csak eljut a hatrig, ahol mr nem mkdnek ezek a mdszerek, s akkor elmlzik, dolgozni kezd a fantzia. s ez gy van jl, csak a kt dolgot soha nem szabad sszekeverni. Mindig tudni kell, amit a fantzia munkl ki, az nem tudomny! Mgsem vletlen, hogy sok tuds r sci-fit.
— Mit olvashatunk tled a kzeljvben?
— Ha a nyomda is gy akarja, akkor februrban jelenik meg Az vlt bika cm scifim a Galaktika Fantasutikus Knyvek sorozatban.
— s min dolgozol jelenleg?
— A Galaktika folyirat szmra rok egy folytatsokban kzlhet regnyt. Remlem, Az eltkozott haj — ez lesz a cme — lesz annyira kalandos, izgalmas s elgondolkodtat trtnet, hogy megnyeri a folyirat olvasinak tetszst.
|